Компостиране
Компостирането е естествен процес. Той се базира на развитието на микроскопични бактерии и гъби, които трансформират растителните органични отпадъци в хумус. Разпръснат върху почвата, хумусът я обогатява и подхранва растенията. Тази трансформация има предимството, че излъчва висока температура от 60°C, която елиминира патогенните организми и унищожава повечето семена на плевелите.
Начинът, по който ще правите компост, зависи от големината на вашата градина:
- Ако тя е с площ над 1 000м2, можете да произведете компост на открито, като струпате накуп отпадъците. За да бъде процесът на компостирането ефикасен, купчината трябва да бъде минимум 1м3 и да бъде съставена от редуващи се слоеве раздробени и зелени отпадъци. Така комопстирането става по-бързо, а резултатът е по-добър.
- Ако градината ви е с площ от 300 до 1 000м2, използвайте компостер. Той функционира на следния принцип – отпадъците се събират в голям дървен или пластмасов съд с вместимост минимум 300 л. Стените на компостера имат отвори, които пропускат въздуха и улесняват процеса на компостиране.
Когато използвате компостер, можете да слагате в него всички отпадъци от градината, включително раздробени клони. Колкото по-разнообразни са материалите, които компостирате, толкова по-добър ще бъде вашият компост. Трябва само да следите за правилното съотношение между „зелени“ отпадъци, богати на азот (шума от зеленчуци, изсъхнали цветя, плевели и др.) и „кафяви“ отпадъци, богати на въглерод (раздробени клони, дървени стърготини, сухи растения).
Остатъците при косенето на тревата трябва да се оставят за известно време на слънце, за да изсъхнат, преди да ги компостирате. В компостера можете да сложите и накъсани на парчета хартия и картон.
Не трябва да компостирате отпадъци, носители на болести, семена на плевели, дебели листа от плодни дървета, които се разлагат много бавно.
Научете четири лесни стъпки за домашен компост тук.