Какво ни е необходимо за успешното винарство
Всеки винопроизводител използва различни техники, за да направи питието си уникално, но материалът, съзряване и бутилирането винаги ще са от най-голямо значение:
- Материал - В продължение на много години хората са мачкали гроздето с краката си, но днес можеш да извършваш всичко механично чрез ръчни или електрически преси за мелене на грозде, като го превръщат в т.нар. мъст - Ако ще правиш бяло вино, трябва да прецедиш мъстта, за да отстраниш ципите и семките, а при червеното - ферментацията на мъстта протича заедно с тях, защото придават на напитката характерен вкус, аромат и плътност. За сполучлив процес, захарността трябва да е около 22-24%. Ако е по-малко добави захар, като за всеки процент в по-малко прибави по 1кг обикновена захар за 100л мъст.
- Съзряване - Ако съхраняването се извършва в съд при пълна липса на достъп на въздух, виното не се развива, не зрее. Ето защо младите вина не бива да се наливат в стъклени съдове веднага след ферментацията или след първото претакане, а трябва да отлежават в бъчви.
- Бутилиране - За разлика от съзряването, стареенето на виното протича най-добре в херметически затворени съдове. Затова след съзряването му, то се налива в бутилки, резервоари от неръждаема стомана или дъбови бъчви. Металните резервоари обикновено се използват за зреене на бели вина. След стареенето, бутилирайте виното с коркова или винтова капачка, в зависимост от предпочитанията ти.