Компосният ускорител съдържа смес от безвредни полезни бактерии и ензими, които естествено разграждат органичните отпадъци. Това позволява бързо компостиране на кухненски и градински отпадъци, окосена трева и паднали листа. Основният елемент на ускорителя е ЗЕОЛИТ (естествен скален минерал), към който са прикрепени ефективни бактерии и ензими. След тяхното активиране ЗЕОЛИТЪТ свързва хранителните вещества със себе си и постепенно ги освобождава в почвата, намалявайки риска от прекомерно наторяване на растенията. Освен това ЗЕОЛИТЪТ подобрява структурата и аерирането на почвата.
Предимства:
- Бактериите увеличават скоростта на разлагане на органичните вещества.
- Бактериите ускоряват узряването на компоста.
- Бактериите намаляват обема на компостираните отпадъци.
- Зеолитът аерира компоста.
- Зеолитът задържа хранителните вещества, освободени от компоста.
Употреба и дозировка:
Отлепете стикера на капака на кутията, леко поръсете суровините за компостиране в съотношение 20 мл от продукта на 50 л отпадъци (приблизително 1 градинска количка) и полейте компоста, ако суровините са сухи. Не поливайте прясно окосена трева и влажен компост. Поддържайте компоста влажен (НЕ подгизнал или пресъхнал). Добрата дисперсия на ускорителя сред съхраняваните отпадъци ще ускори началото на процеса на компостиране.
Опаковка от 1 л е достатъчна за около 2,5 м³ компост.
Препоръка:
Компостът трябва да бъде проветрив, тъй като липсата на кислород забавя процеса на разлагане. Може да се добави урея, суперфосфат или органичен тор. Ако в компоста се добави азотна вар (за унищожаване на болестотворни микроорганизми, вредители и плевели), ускорителят трябва да се използва най-рано след 3 седмици, за да не се унищожат полезните бактерии.
Какво НЕ трябва да се слага в компоста:
- Груби дървесни остатъци и клони
- Креда или восъчна хартия
- Растителни остатъци, заразени с болести и вредители
- Отпадъци от нерастителен произход
- Лакирано или боядисано дърво
- Месо, птици и млечни продукти
- Кори от екзотични плодове (банани, портокали и др.)