4 лесни стъпки за домашен компост
1. Избери местоположение
През лятото постави компостера на сянка, за да не се налага да поливаш компоста с вода, а през зимата на слънце. Компостерът трябва да е разположен директно на земята, в пряк досег с почвата,
с цел да се улесни проникването на различни видове микроорганизми. Това улеснява и
достъпа на въздух и дренажа на излишната вода.
2. Избери подходящи материали за компостиране
• Богати на азот „зелени“ материали - обелки от плодове и зеленчуци, стайни и градински цветя, прясно окосена трева, утайка от кафе, пакетчета чай, свежо сено.
• Богати на въглерод „кафяви“ материали - сухи листа, натрошени клони, суха трева , дървесни стърготини, сено, хляб, макаронени изделия, картонени опаковки, черупки от яйца.
• Вода
• Почва или готов компост за добавяне на микроорганизми, подпомагащи компостирането.
Съвет: За раздробяване на едрите градински отпадъци, използвай клонодробилка.
3. Направи слоеве
За да направиш компост, започни с дебел слой (10-15см) от клонки или груба мулч в основата за дренаж. След това следвай стъпки A, Б, В и повтори, за да напълниш компостера.
А. Сложи тънък слой „кафяви“ материали
Б. Покрий със слой от „зелени“ материали
В. Навлажни добре.
Съвет: За да получиш качествен компост е важно правилно да смесиш материалите – на всяка една порция „зелени” материали трябва да сложиш три-четири порции „кафяви”.
4. Поддържай компоста
Разбърквай компоста редовно с градинска вила (от един до четири пъти на месец), за да го аерираш. Поддържай компоста влажен, но когато го стиснеш в ръка не трябва да тече вода. Ако е прекалено мокър, добави още „кафяви” материали и го разбъркай. Ако пък е прекалено сух, прибави още „зелени” материали или дори вода.