Трифазен електромер ORNO OR-WE-520, 80A, Еднотарифен, MID сертификат. Моделът е идеален за контрол на консумацията на енергия за домашни цели. Дигитален трифазен електромер за директно измерване на активна енергия.
– Вид: цифров;
– Тип: АС трифазен;
– Еднотарифен;
– Захранване: 3x230V/400V AC, 50/60Hz;
– Максимално допустим ток от 80A;
– Константа на брояча: 800 imp/kWh;
– Дисплей: LCD (брой цифри 6+2 = 000,000.00 kWh);
– Степен на защита: IP51;
– Монтажна релса: 35мм;
– Модули: 4.5;
– Работна температура: -25 до +45 градуса;
– Размери: 76 / 116,5 / 65 mm;
Продуктов номер: ORNO OR-WE-520
EAN: 5900378653011
Опаковка: да
Брутно тегло: 0.550гр
Нетно тегло: 0.520 гр
Производите: ORNO Полша
Гаранция: 24 месеца
Окомплектовка: кутия по 1 брой
Какво трябва знаем за електромера?
Електромерът е уреда, от който зависи точното и коректно начисление на сметката ни за електричество. Въпреки този неоспорим факт, малко хора смятат за важно и необходимо да го проверяват редовно и да знаят какво и как отчита той. Представяме ви основни насоки от къде да започнете и как да се ориентирате бързо и лесно в техническата част от потребителското електроразпределение.
Има много видове електромери, всяко електроразпределително дружество използва различни устройства, затова не може да бъде дадена харектеристика на един унифициран модел.
Електромера трябва да показва:
- обща стойност на изконсумираната енергия (kWh)
- дневна тарифа ( обозначена с Т2) / нощна тарифа (обозначена с Т1)
- часовник / дата
- посока на енергията
- при евентуална грешка изписва символа F
Данните на дисплея се сменят периодично през няколко секунди и показват различните стойности, съответно за дневна и нощна тарифа.
Дисплеите на различните електродоставчици са с различни характеристики и обозначения, но имат няколко основни показатели, които фигурират. Значението на всяко обозначение е обяснено на кутията на електромера, където има табелка с технически данни.
Часовник при електромерите:
Пре електронните електромери часовникът е зависим от вътрешната батерия, която е вградена в уреда. Често се случва часовникът да изчезне, като това може да стане по различни причини – останал е без ток известно време или е възникнал проблем при свързването му с източника на енергия. В следствие на неизправността, електромерът започва да трупа само на една тарифа. Оказва се, че когато часовникът не отчита и изчезне, то сметката започва да се трупа за сметка на дружеството, т.е. в по-високата тарифа. При подобен проблем веднага трябва да сигнализирате на компанията доставчик, тъй като часовникът не може да бъде настроен от потребителя.
Как да проверим дали електромерът трупа и дали някой не злоупотребява за наша сметка?
На електрическото табло, потребителят има достъп до прекъсвач след електромера, който може да бъде изключен. Чрез него може да бъде установено дали някой не се е вързал нелегално към неговия апарат. Ако изключите прекъсвача, но електромерът продължава да начислява енергия, то има нещо нередно и някой друг ползва от вашето електричество.
Колко е дълъг животът на електромера?
Средно електромерите се сменят или минават през метрологична проверка на всеки 7 години. Метрологичните характеристики на електромерите се правят от дружества за измерване и лаборатории.
Какво може да направи потребителят, ако има съмнения, че електромерът не отчита правилно?
Потребителят има право да поиска да му бъде проверен електромера. Когато бъде заявено подобно искане, електромерът отива в Дирекция мерки и измервателни уреди на Националния център по метрология, където се проверява дали е годен или не. Тази процедура трае между седмица и месец и през това време електроразпределителното дружество може да сложи друго измервателно устройство, което също е начин да се установи повреда.
Също така, всеки може да си монтира собствен вътрешен електромер, който да ползва за лични нужди, да отчита консумацията на отделни групи уреди и да е наясно с потреблението си. Хубаво е да имате контролен електромер и да сравнявате данните с външния. Разликата между двата не трябва да е голяма, не повече от 2 %.
Дисплей:
Потребителите трява да наблюдават редовно показателите на дисплея на електромера си и да следят за отклонения.
Часовник. Следете верността на часовника и датата. Освен по часове, електромерите се програмират и по дни от седмицата.
Тарифа:
Следете дали нощната и дневната тарифа се сменя адекватно на часовото време и дали не трупа само една тарифа. Това може да бъде установено и по получената сметка за разплащане.
Периоди:
Ако забележите съществена разлика в натрупаната консумация между настоящия и предходния месец, сигнализирайте веднага.
Сметки:
Проверявайте всяка сметка, за да сте сигурни в редовността на електромера си.