Винопроизводството е процес, който датира от хиляди години. Той е не само изкуство, но и наука. Всеки винопроизводител използва различни техники, за да направи виното си уникално, но все пак има няколко основни стъпки - бране, мелене и пресоване, ферментация, претакане и стареене и бутилиране.
1. Бране
Прибирането на реколтата е първата стъпка в процеса и важна част от осигуряването на вкусно вино. За да направиш хубаво вино, трябва да обереш гроздето в точното време, когато е физиологично узряло.
В момента на събиране на гроздето се определя киселинността, сладостта и вкуса на виното. Киселинността и сладостта на гроздето трябва да бъдат в перфектен баланс, но прибирането зависи и от времето.
Бери при хубаво време, след вдигане на росата. Ако е валял дъжд, изчакай няколко дни, за да може да се възстанови захарноста на гроздето. Когато есента е топла и суха, гроздоберът се извършва през хладните часове на деня, а в студена - през най-топлите.
2. Мачкане и пресоване
След като обереш и сортираш гроздето, трябва да го смелиш. В продължение на много години хората са мачкали гроздето с краката си, но днес повечето производители го извършват механично чрез ръчни или електрически преси. Пресите ронкат (отделят зърната от чепките) и мачкат гроздето и го превръщат в т.нар. мъст. Ако ще правиш бяло вино, трябва да прецедиш мъстта, тъй като при производството ферментацията протича без чепките, ципите и семките. За разлика от бялото вино, при червеното ферментацията на мъстта протича заедно с ципите и семките, които са богати на танини и придават на виното характерен вкус, аромат и плътност.
Веднага след като смачкаш грозедето, добави към мъстта серен двуокис под формата на серниста киселина или калиев метабисулфит. Серният двуокис спира действието на вредните бактерии и създава условия за развитието на дрождите и правилното протичане на ферментацията. Чрез сулфитирането обаче ще унищожиш и част от дивите дрожди, които ще превърнат захарите в алкохол по време на ферментацията. Затова след сулфитирането се добавят дрожди. Изборът на дрожди зависи от вида на виното, което искаш да направиш.
Най-важните съставни части на мъстта, от които зависи качеството на виното, са захарите и киселините. За да получиш хубаво вино, захарността трябва да е около 22-24%. Ако е по-малко добави захар, като за всеки процент в по-малко прибави по 1кг обикновена захар за 100л мъст.