Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

избор-на-мотофрези.jpg

Време за четене: 10 мин.

Имаш поляна или друго свободно зелено пространство, които искаш да превърнеш в градина? Искаш да наториш почвата в градината? Или искаш да изкорениш плевели от голяма площ? Всички тези дейности са трудоемки, но за щастие могат да бъдат извършени с фреза. Съществуват няколко типа фрези, от които да избереш и която да отговори точно на твоите нужди.

  • Електрически фрези
  • Мотофрези
  • Мотоблокове

Електрическа или моторна фреза

Електрически фрези

Те са идеални за поддръжка на зеленчукова и цветна градина. Обикновено са с малка мощност и обработваема ширина от 25-40см, изискват електричество и са ограничени от дължината на захранващия кабел, а препоръчителното време за работа е макс. 15-20мин. Предимството им пред мотофрезите е, че са по-леки, имат ниско ниво на шум и изискват минимална поддръжка.

Мотофрези

Тези машини са значително по-мощни. Употребяват се за обработка на почвата с по-голяма дълбочина и за по-големи площи. Към тях може да се прикачва допълнителен инвентар като браздир, плуг, помпа, пръскачка и други. При фрезоване, особено на овощни градини, е препоръчително мотофрезата да има задна скорост.

Мотоблокове

Мотоблоковете са с т.н. "сух съединител", т.е. директно "зацепване" на скоростите в редуктора, докато при фрезите има ремък, чрез който скоростите се превключват. Друго тяхно предимство пред мотофрезите е по-голямата работна ширина, което от своя страна пести време за работа.

Работа с мотофреза

  1. Подготовка за работа: Предварително подготви участъка, който ще обработваш – почисти от паднали клони, парчета въже, метални отпадъци, камъни и други, останали от предния сезон.
  2. Работа с мотофрезата: Ако обработваната почва е много твърда, първоначално работи на по-малка дълбочина и ако е необходимо, повтори обработката. Движи се по удобен за теб начин, в кръг или на зиг-заг. Отчети, че правоъгълната градина се обработва по-ефективно в кръг, а квадратната на "зиг-заг".

Обслужване на мотофрезата

  • Редовно почиствай машината след работа.
  • Проверявай състоянието на въздушния филтър. За тези, които са с масло – почисти и налей ново масло. За тези, които са със сух елемент – почисти, изпери и изсуши дунапреновата лента. При необходимост, филтърният елемент следва да се подмени.
  • Сменяй редовно маслото на двигателя – първата смяна се извършва след 3-4 работни часа, след това маслото се сменя на 50 часа работа, а при много интензивна употреба – на 25 работни часа.
  • При продължително съхранение, изпразни резервоара за гориво и капни няколко капки масло в цилиндъра на двигателя през отвора на свещта.

Монтаж на роторна косачка към мотоблок

  • Развий ръкохватката за регулиране на кормилото. Завърти кормилото на 180° обратно на часовниковата стрелка. Затегни ръкохватката, за да фиксираш кормилото в това положение. При монтаж на косачката към дизеловия мотоблок предварително трябва да се свали акумулатора и капака с фара. Изолирай клемите на кабелите за акумулатора!
  • Свали защитната чашка на вала от задната страна на фрезата.
  • Развий централния болт и свали защитната втулка, без да сваляш шпонката.
  • Монтирай фланеца (от комплекта на косачката).
  • Монтирай косачката към вала на фрезата, като завърташ дисковете, за да зацепи шпонката. Затегни болтовете.

Забележка: За работа с косачка, на мотоблока предварително трябва да са монтирани гуми 4х8". Когато косачката е монтирана на дизеловия мотоблок, машината се движи на задна скорост.

0