Градина на балкона: пролетни зеленчуци
След като си осигурил място, дом и почва за растенията, може да преминеш към същинската част, а именно – да засееш семената за ранни зеленчуци. Разбери как по-долу.
След като си осигурил място, дом и почва за растенията, може да преминеш към същинската част, а именно – да засееш семената за ранни зеленчуци. Разбери как по-долу.
Най-добре е да засееш семената на ранните зеленчуци директно в почвата, където ще живеят и растат постоянно, вместо да ги стартираш в отделни саксии.
В своето видео Боряна показва как да засадиш първите 6 вида растения - маруля, валериана, спанак, зелен лук, моркови и репички. Тези сортове дават ранна реколта и могат да издържат на по-ниски температури. Следващите 6 вида - чери домати, люти чушки, тиквички, зелен фасул, грах и къдраво зеле, ще бъдат отгледани от разсад през април и засадени в саксиите им през юни.
За растения с по-дълбоки корени, като моркови и репички, избери по-дълбоки саксии, тъй като те се нуждаят от повече пространство, за да развият своите големи, вкусни корени. Зеленолистните зеленчуци като маруля, рукола и спанак имат по-плитки корени и могат да се отглеждат в по-плитки съдове.
Преди да засееш семената, разрохкай горния слой на почвата и я полей леко, за да се навлажни. В противен случай тежестта на водата може да зарови по-малките семена твърде дълбоко, и да им попречи да поникнат. Поръси равномерно семената в определената им зона и ги покрий с пръст. Внимателно притисни почвата с ръка, за да осигуриш добър контакт със семената.
Ускори процеса на покълване на семената като покриеш саксията с дишащо градинско фолио. Така ще запазиш топлината и влагата, създавайки среда, подобна на тази в оранжерия, за по-бързо поникване на семената. Следи за първите признаци на растеж и отстрани фолиото веднага щом видиш кълнове, за да им осигуриш достъп до естествена светлина и правилен растеж. Ако е студена пролет и започваш рано, помисли за закупуване на подвижна оранжерия, за да поддържаш зеленчуците в среда с умерена температура.
Директното зареждане е лесен процес, но има решаваща задача, която определя успеха на начинанието. След като разсадът поникне, трябва да премахнеш част от него, за да осигуриш място за развитие на останалите растения. Остави поне 5 см разстояние между всяко растение, тъй като листата им ще израснат по-късно и ще запълнят пространството. Осигуряването на достатъчно място за развитие е и добра профилактика срещу болести и вредители. Позволяването на свободно движение на въздуха ще запази реколтата здрава.
За по-голямо улеснение купи семена на ленти. Там семената са наредени през няколко сантиметра и просто трябва да измериш и изрежеш достатъчно лента, за да покриеш саксията. Лентата е направена от биоразградим материал.
Ранните зеленчуци обикновено узряват бързо и могат да дадат реколта до 40-50 дни. От началото на февруари до средата на април засявай нови семена на всеки 10-15 дни, за да удължиш реколтата и да разполагаш с пресни зеленчуци цяла пролет. Докато настъпи момента за растеж на следващата реколта, ти и семейството ти ще сте консумирали първата и така цикълът ще продължи до началото на лятото, когато ще бъде твърде горещо за отглеждане на марули, спанак и репички и на тяхно място ще започнеш да отглеждаш топлолюбиви домати, тиквички и люти чушки.
Ако отглеждаш зеленчуците в подходящи съдове, подготвил си почвата така, че да достигат достатъчно въздух и вода до корените им и си оставил достатъчно място за тяхното свободно развитие, няма какво друго да правиш на този етап, освен да им се наслаждаваш и да ги поливаш (щом горните 5 сантиметра от почвата изсъхнат).
Количка
Любими