Електрическо ренде
Електрическото ренде се използва за изглаждане на дървен материал, за правене на жлебове и скосяване на ръбове, за коригиране страните на дървени врати - също както ръчното ренде, но е много по-бързо, по-ефикасно и по-лесно за използване. Все пак, като всеки режещ инструмент, трябва да се използва с внимание. Ръчното ренде отнема горния пласт от дървото с остър нож, който прониква в дървото, когато избутвате рендето напред. При електрическото ренде имаме ножов вал, който се върти с много висока скорост и задвижва два ножа, които отделят стърготините. Неудобството при тази система се състои в това, че ако рендето се държи неправилно или не се избутва равномерно напред, дървото може да се издълбае.
Регулация
При електрическото ренде се регулира само дебелината на отнемания слой. Ръчката в предната част на уреда, която обикновено се ползва и за дръжка, позволява прецизно регулиране на дебелината с точност до една десета от милиметъра - от 0,1 мм до 2 мм, 2,5 мм или 3 мм според модела
Материали
Електрическото ренде е основно предназначено за работа с масивно дърво, но може да се използва и за талашитени, фурнировани плоскости, плоскости от летви и влакна.
Основни принципи на работа
• Обработванота дърво трябва да е фиксирано здраво, уредът - да се държи стабилно, а боравещият трябва да е заел удобна позиция и да следи постоянно хода на машината.
• По-добър резултат се постига при неколкократно рендосване на дървото, отколкото ако се мине веднъж, но с отнемане на по-дебел слой.
• Винаги първо включвайте уреда и едва тогава започвайте рендосването.
• Изчаквайте машината да спре напълно, преди да я пуснете и оставите настрана.
Основно правило за безопасна работа: фиксирайте дървения елемент, така че да не се мести и да не вибрира.
Рендето е режещ инструмент, който работи с много висока скорост (15 000 или повече оборота в минута). Трябва да се държи здраво с двете ръце.
• Преди да пристъпите към задача, която изисква голяма точност е добре да се упражните в боравенето с уреда на отделна греда или дъска.
• Когато има възможност, свързвайте рендето към аспиратор, за да ограничите разпръскването на стърготини.
• Предварително си отбележете максималното ниво на отнемания слой, за да знаете кога да спрете работа.
• Поправки по основата и ножовете извършвайте само когато уредът е изключен!
Техника на правилно рендосване
СТЪПКА 1Регулирайте дебелината на отнемания слой. Първоначално по-голяма за грубо дялане и по-малка при завършителна обработка.
Аспираторът улавя стърготините отделяни по време на рендосване.
Включете рендето и изчакайте моторът да достигне пълна мощност, преди да пристъпите към работа.
Избутвайте рендето бавно и ровномерно напред, без да форсирате.
При започване на рендосването натискайте повече предната част на уреда.
По време на рендосването натискът в предната и задната част на уреда трябва да е равномерен и цялата основа да е легнала на обработваната повърхност
Когато достигнете края на обработваната повърхност, натиснете повече в задната част, за да избегнете издълбавне на ръба.
За да избегнете зацепване на дървото накрая, можете да рендосвате от двете страни до средата.
Внимание! Това изисква голяма точност.
Върху основата има малък жлеб, който се използва като водач при скосяване на ръбове.
За да скосите (изгладите) ръб, той трябва да попадне в жлеба и рендето да се държи под ъгъл 45°.
За да направите фалц, очертайте линия на желаната ширина и използвайте водача за успоредно рендосване. Вместо водач може да използвате правилна подложка.
Преди да използвате рендето: • проверете състоянието на електрическия проводник; • почистете от прах мотора, цилиндъра и ножовете; • проверете състоянието на ножовете; • почистете основата от евентуални замърсявания от смола, лепило или боя.
Използвайте само идеално наострени ножове. Смяната им се извършва лесно. Внимание ! Работете при изключен уред!