Количка

Тънкости при домашната ракия

Ракията е силно алкохолна напитка, получена при ферментация и дестилация на плодове. Тя присъства като традиционно питие на масата на всички балкански народи, под различни наименования и вкусове, а при други националности и географски ширини в основната рецепта се добавят и анасонови елементи.

Тънкостите при правенето на домашна ракия са в детайлите. Ако си истински мераклия, следвай тези основни стъпки за приготвяне на любимия ти еликсир.

Тънкости при домашната ракия от Мосю Бриколаж

Съвети при избор на казан за варене на ракия

За най-добро изваряване на ракията, най-често се използват медни казани. Медта е добър топлопроводим метал, подходящ за целта, тъй като докато ракията започне да тече е нужен буен огън. Благодарение на бързата топлопроводимост, по-бързо се променя температурата на казана. След като ракията започне да тече, трябва да се поддържа постоянен, но по-слаб, огън.

Какво се слага в казана

Всякакъв тип плодове, грозде или джибри водят до един и същ резултат. Препоръчваме ти да избягваш събирането на плодовете поетапно, защото първите започват да ферментират и дори загниват, докато при последните началните етапи на ферментацията дори не са започнали.

В зависимост от продукта, който искаш да получиш, ракиите се делят на два вида - гроздова и плодова, като плодовата се разделя на два типа - семкова и костилкова, в зависимост от плодовете, които си избрал.

След като смелиш плодовете на каша, тя се прехвърля в чисти каци или бидони, където се оставя да ферментира. Към 100кг плодова каша се добавят 100гр хлебна мая, предварително разбита в хладка вода и после се разбърква добре в бидона или кацата.

Края на ферментацията настъпва, когато при разбъркване на кашата не се отделят газ или мехурчета и няма пяна на повърхността.

След като материала е ферментирал и готов за варене, той се слага в казан.

Каква захар да изберем

Наличието на захар е въпрос на личен избор. Ако решиш да има такава, то тя трябва да е около 20% от консистенцията на плодовата каша, в зависимост от различни рецепти за направата на домашна ракия.

Трябва ли да се преварява

Една преварка се прави със сигурност, но в зависимост от вкуса, може и повече - до три пъти.

Това е най-важната стъпка при производството на ракия. Можеш да пристъпиш към нея, когато материалът е готов. Това можеш да разбереш, като потопиш захаромера в течността – ако показва 0% захарност, значи е готова. След преминаване на алкохолната ферментация, може да започне оцетна ферментация и при нея ракията може да накиселява. В такъв случай използвай сода или дървесна пепел, които спомагат за неутрализиране на всякакъв тип киселинност.

Варенето на огън е прецизна работа. Рискът от загаряне е голям, най-вече при крушовата ракия. Желателно е материалът да не е много гъст, а огънят да е равномерен. Той постепенно се намаля след "тръгването на ракията". Варенето е бавен процес, огънят трябва да е слаб, а съда за охлаждане на дестилата да е винаги зареден със студена вода.

Първакът е първоначалното количество алкохол с метилово съдържание. Отделя се литър на 100кг материал.

Ракията се спира при достигане на 38 градуса. Останалият паток може да събереш и извариш със следваща варка. За да провериш градусите, използвай спиртомер.

С каква вода се разрежда

Традиционната домашна ракия е силна, затова трябва да се разреди с дестилирана вода. По желание може да добавиш завързани в тензух сушени плодове и дъбов чипс. Количеството и времетраенето на добавките е в зависимост от твоето желание. За омекотяване на ракията се слага дървесна гъба от черница.

Колко ракия излиза от 100кг грозде

В зависимост от захарността на плодовете, които вариш и добавените килограми захар, полученият продукт може да варира между 20 и 40 литра готова ракия от 100кг плодове.

С какво се мие казанът след варенето

Почистването не е по-малко важна задача, тъй като от това зависи качеството и аромата на продукта. Ако вариш материала в меден казан, е добре да го почистиш с оцет, домакинска четка и сода. Не използвай други, по-груби, материали, защото механичната здравина на медта е ниска.

0