Количка

Как да поддържаме здрави растенията

Предварителната профилактика е от съществено значение и превантивните мерки винаги са по-ефективни и по-лесни от справянето с назряли вече проблеми.

Опитът на всеки градинар включва инциденти с растенията, като това листата да хванат въшки, неуспех в отглеждането на разсад или неговото убиване, преди да стане достатъчно здрав. Благодарение на тази и други подобни ситуации, всеки сезон научаваш нещо ново, но има някои неизменни правила, които може да следваш, за да постигнеш по-бърз успех в градината си.

Ако си следил предишния епизод, то трябва да знаеш, че с наближаването на летния сезон, е време да пресадиш летния разсад на чери доматите в по-големи саксии.

Как и кога се пресажда разсадът

Ако разсадът е развил две двойки листа, значи е настъпил моментът да го пресадиш и да му осигуриш повече място за растеж.

  1. 1. Внимателно извади стръковете, като ги подхванеш за листата (избягай да хващаш за стеблото, тъй като може да го нараниш). В предварително подготвена саксия, с почва близо 1 или 1,5 пъти повече отколкото в предишната, прехвърли растението и го засади дълбоко. Така стеблото може да развие още корени и да се храни по-добре.
  1. 2. След това, можеш да започнеш да подхранваш с тор за разсад. Подхранването на младите растения ги поддържа здрави, калени и ги прави по-издръжливи.
  1. 3. Добре е да ториш на всеки 2 седмици и постепенно да закаляваш летните разсади като ги изнасяш на балкона за 2-3 часа. Така ще започнат да свикват с времето и температурата навън и да се подготвят за живот на балкона. С настъпването на лятото можеш да ги пресадиш навън за постоянно.
Епизод 5
Епизод 5
Епизод 5

Превенция срещу вредители

Ако разполагаш с достатъчно време, ето няколко добри практики, които ще ти помогнат да спасиш растенията си от поява на вредители:

  1. Семена и готови растения: Постарай се да сееш качествени семена закупени от сертифициран търговец. Ако купуваш готови растения, подбирай ги внимателно, като преди това ги разглеждаш за вредители или признаци на болести. След като ги прибереш у дома, за всеки случай ги разположи на разстояние от останалите растения за поне 1 седмциа.
  2. Засаждане: След като засадиш растение в балконската си градина му осигури добро развитие; издръжливост на лошо време, нередовно поливане или прекомерна влага, като го подхранваш редовно с подходящ тор.
  3. Почва: Освен растенията, подхранвай и почвата – например, слагай редовно органична материя от компостер. Така старата почва няма да се сбива или втвърдява, а корените ще дишат по-добре.
  4. Вредители: За всеки случай, през пролетта, когато климатът е променлив, закачи в близост няколко листа с не изсъхващо лепило, за да привличат вредителите.

Екологична борба с въшките

Естествен метод за борба с въшките е употребата на чай от ферментирала коприва, която е силен репелент срещу вредители като мравки, кърлежи и въшки. Ако не отглеждаш коприва на балкона и предпочиташ готови био продукти, ето няколко еко предложения от нас:

0