Количка

Как се прави хидроизолация на балкон?

Какво представлява хидроизолацията за тераса?

 Независимо дали терасата е на покрив, като страничен балкон или е дeкоративна – зимна терата, част от апартамента ти, теренът трябва да е равен, да има изграден вход за достъп до мястото и да бъде много добре предпазен на температурни амплитуди.

 С безкрайни архитектурни проекти, възможни днес, плоската тераса все още е най-популярната сред собствениците на жилища. Тя е равна, с наклон само около 10 градуса. Неправилната хидроизолация на балкона или терасата може да доведе до широкомащабно просмукване на вода в домашната система и това да намали нейния живот, да причини течове в дома ти, да развие мухъл, плесен и да отслаби цялостната структура на жилището.

 Наличието на добра хидроизолация е важно, тъй като бактериите могат да повлияят на здравето на живущите, предизвиквайки респираторни проблеми, настинки, както и поява на насекоми, хлебарки и други нежелани гости.

 Така, както хидроизолацията може да бъде съставена от един слой, в по-добрите случаи, тя е съставена от няколко слоя. Тези слоеве предпазват жилището ти от наличие на мухъл, плесен, проблеми с дихателните пътища, а също така запазват домът ти здрав и основите непромокаеми.

 Предпочитан вид хидроизолация е теченият. Той се поставя чрез намазване и е силно водоустойчив. Крайният резултат (от намазването на няколко слоя) представлява мембрана, която устоява на температурните амплитуди благодарение на липсата на фуги или пукнатини, и е достатъчно еластична, за да предпази дома ти.

Грундиране и обезпрашаване

 Както повечето ремонтни дейности касаещи стените и пода у дома изискват, преди да преминеш към хидроизолация, е добре да обезпрашиш и грундираш повърхността.

 • Обезпрашаването може да се извърши с помощта на прахосмукачка със специална за целта приставка, а след това да се довърши с парцал с дръжка, с микрофибърна повърхност, като моп. Необходима е и кофа с вода, с отцедник. Обезпрашаването се извършва бавно като мопът се прокарва по дължините на повърхността от край до край. Старай се да не отделяш микрофибърната подложка от плоскостта прекалено често и винаги да започваш там, от където си спрял след всяко изплакване на мопа. По този начин ще работиш по-ефективно и ще премахнеш прахта по-бързо, вместо само да я разнасяш от едно място към друго. Изцеждай мопа достатъчно често, например на всеки три дължини, за да не се налага да минаваш същото място отново. Когато приключиш с дължините, мини и ъглите от край до край, за да завършиш качествено процеса на обезпрашаване и да продължиш с грунда. Независимо дали обезпрашаваш пода, стените или тавана, процесът остава един и същ.

 • Грундирането започва щом повърхността изсъхне напълно.
За него ще ти е необходим универсален грунд, които е добре да разредиш с вода. Съотношението не трябва да надвишава 1:10. Тъй като получената смес трябва да бъде разбъркана идеално, най-добре използвай електрическа бъркалка. Така ще получиш по-качествена смес.
Грундът трябва да попие добре. Затова нанеси такова количество, което ще бъде достатъчно, за да попие навсякъде, но и няма да остави филм на повърхността на плоскостта. Нанеси с валяк. Преди да преминеш към поставяне на хидроизолация, изчакай до пълно засъхване. Така ще създадеш качествена основа и по-добър контакт между покритията.

Нанасяне на течна хидроизолация

 Течната хидроизолация се нанася върху грундираната вече външна повърхност с четка (по ъглите) и маламашка (по останалата повърхност), след като се разбърка добре. Разнеси мембраната до всички краища. За по-добър ефект постави и хидроизолационни ленти в ъглите (особено ъглите около вратите) и около сифона, тъй като това са местата, който са най-уязвими към поява и задържане на влага. Там се задържа най-голямо количество вода при дъжд и снеговалеж. На сифона се монтира и фланец, който трябва да остане под нивото на замазката. След като нанесеш първия слой хидроизолация, покрий с армиращо платно. Така ще се подсигуриш, че непромокаемият слой, който създаваш е наистина здрав и устойчив към всякакви температурни условия. След като първия слой изсъхне напълно, нанеси втори слой, като повториш същата процедура отново – нанеси течната хидроизолация с маламашка. Армировката действа като слепяващ елемент между двете нанасяния и създава добра основа за облицовка.

Лепене и шпакловане на топлоизолации и фибростъклена мрежа

 • Подготовка на основата

 Преди да преминеш към поставянето на топлоизолация е добре да провериш основата. Ако съществуващата се е отлепила от стената и при почукване върху нея издава кух звук, значи е време да я замениш. Навлажнените места трябва да се почистят с метална четка, след което да се обраборят с подходящ за целта разтвор. Свали мазилката от неносещите участъци на стената, включително местата около прозорците и вратите. Положи полистирен с минимална дебелина 2-3 см. Необходимо е измазване с ремонтен разтвор, а при страниците (около прозорци и врати) топлоизолацията се поставя директно върху повърхността. Почисти добре и обезпраши, след което измий с вода със силна струя, за да се получи после добро сцепление. Грундирай и изчакай да изсъхне. При поставяне на топлоизолацията имаш възможността да изравниш неравности, като поставиш материал с по-голяма дебелина на съответните места. Временно премахни водосточните тръби, за да не пречат на работата.

 След като си избрал подходящ изолационен материал, настъпва момента, когато трябва да го поставиш правилно, за да функционира ефективно. Това се прави с помощта на добро оразмеряване, трион и правилна фиксация. След като изрежеш парче с коректни размери, върху нанесен специален разтвор, постави мрежата с помощта на маламашка, след което нанеси още един слой от разтвора – той трябва да покрие цялата мрежа. След това постави втори слой мрежа. Заглади и изравни повърхността прецизно.

 Много важен детайл е при поставянето на мрежата да спазваш следното правило – съседните ивици мрежа да се застъпват с минимум 10см. Армираната шпакловка обработи с грундираща боя, близка по цвят до облицовката или цвета плочки, които ще използваш за нея.

Облицовката

 Облицовката се нанася последна. Това е финалният елемент при хидроизолиране и външна облицовка на тераса.

 Подходящият балкон, когато става въпрос за фасадния дизайн на цялата сграда, е важна стъпка, която включва известна доза екстериорен дизайн. Балконската облицовка играе съществена роля при оформянето на цялостната индивидуалност на сградата и е добре да съобразиш цвета и покритието със сградата.

 Здравата балконска облицовка осигурява защита срещу изброените досега външни натоварвания и изисква много малко поддръжка. Избери балконска облицовка, която е едновременно напълно практична и естетически приятна.

0