Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Помогнете на цветята си да цъфтят

Когато казваме, че някой обича градината, за повечето хора това означава да обичаш цветята. Знай, че ако отделиш време да приложиш някои прости техники, ще имаш повече цветове на розовите си храсти, на многогодишните и дори на двугодишните си растения.
Като общо правило винаги махаме прецъфтелите цветове, дори и само от естетическа гледна точка. И това е добре. Тъй като не винаги знаем кои цветя в градината биха цъфтели повторно. Като извършиш тази дребна работа, те очакват приятни изненади.
В градината е като в граматиката, винаги има изключения от правилото. Не махай твърде скоро прецъфтелите цветове на едногодишните и двугодишните растения. Такива са незабравките и теменугите през пролетта, през лятото – делфиниумите и космоса. Дай им време да образуват семена и да ги разпръснат в градината ти. Те ще се засаждат сами през следващите сезони.

Розовите храсти

За разлика от розовите храсти, които цъфтят само веднъж годишно, трендафилът цъфти веднъж през пролетта и втори път в края на лятото. Някои видове дори цъфтят без прекъсване. При розовите храсти, които цъфтят веднъж, изрежи след прецъфтяването и повече няма да се занимаваш с тях до следващата пролет.

За храстите като този „Живерни“, който цъфти късно през пролетта и след това с прекъсвания чак до есента, стимулирай го да обнови по-лесно цветовете си, като премахваш плодовете и увехналите цветове. Срязът трябва да бъде прав и чист, за да не благоприятства появата на болести. Прави се точно под последното здраво листо под цвета. Новите пъпки няма да те карат да ги чакаш дълго.
Премахването на прецъфтелите цветове на розите и другите растения е удобен момент за превенция. Откъсни болните листа, които и без това ще паднат на земята, за да избегнеш разпространението на болести. Тези превантивно обрани листа и изрязаното от розите се слагат в кофа. И в никакъв случай не ги използвай за компостиране или мулчиране – право в боклука.

Многогодишните растения, които цъфтят през есента – като хризантемите и астрите, ще имат много повече цветове, ако ги окършваш от март до юни. Окършването е изрязване на връхчето до под някое листо. С тази техника ще се умножат филизите два, дори до четири пъти на всяко окършване. Това, също така, позволява високите растения да се намалят до разумна височина и да избегнем вероятността да полегнат при вървите ветрове.
Например, пурпурен Седум, окършен през юли, е много ефектен. През август, на мястото на един единствен цвят, могат да се образуват четири съцветия.
•    Камбанки
•    Маргарити
•    Делфиниум
При всички пролетни многогодишни отрежи стъблата на увехналите цветове. Те ще те изненадат като цъфнат повторно в края на лятото след първите дъждове.

За наторяването – калият е елементът, благоприятен за цъфтенето и плододаването. Най-бързо става с постелка от листа коприва, без корени и без цветове или постелка от горска папрат, поставена в основата на растението. Още по-добре е да си направиш течен тор от растения от рода Symphytum, като най-доброто е черен оман, и да поливаш с него цъфтящите си растения на всеки 15 дни. Тези растения – копривата и черния оман – които са пълни с калий, ти дават естествен тор, който е безвреден за околната среда. И при това са безплатни!

Хайде, не губи време! Задължително излез да набереш коприва, с ръкавици, разбира се.

 
0