Количка

Отглеждане на лук

Лукът е толкова разпространен зеленчук, че на практика е неизменна част от всяка вкусно ястие!

Отглеждането на лук в домашни условия означава, че винаги ще имаш под ръка от тази незаменима съставка в кухнята и в домашната аптечка - целебните му свойства са известни от древни времена.
Въпреки че лукът може да се отгледа и от семена, от арпаджик е много по-лесно и по-бързо.
В света са познати над 1200 вида лук, но най-популярни са кромид лук: червен, жълт или бял, зелен лук (младото растение на кромида), праз и див лук.
Червените сортове са по-водни и перфектно допълват вкуса на всяка салата. Жълтите и бели сортове са по-месести и ароматни и се ползват главно в готвените ястия.

 

Как и кога се сади лук?

Лукът се нуждае от слънчево и защитено от вятър място и добре дренирана и подхранена почва, но издържа и на мраз и слана. Най-добре расте в градински условия, но при по-малко количество глави може да се отглежда в контейнери на балкона или терасата.

Засади главите през 10 см в периода от средата на м. март до средата на м. април. Леко притисни луковичките в добре разрохкана почва, така че само върхът им да се показва. Внимателно притисни почвата около тях. Плеви около насажденията редовно!

Поливай, ако времето е сухо и ги подхранвай от време на време с универсален течен тор.

Отглеждане на картофи

Кога се садят картофите?

Избери слънчево място и засади клубените след като отминат и последните пролетни слани. Добри съседи на картофите са босилек, невен, грах, тиквичка, фасул, патладжан и кориандър.

За форсиране на ранни сортове (рътене):

Постави клубените с окото нагоре в добре осветено помещение с температура 16-18° за 1-2 седмици. Това ще им помогне да покълнат предварително, ще скъси вегетационния период с около 10-15 дни и ще увеличи добива с 20-25%. След това засади клубените през 35-45см при посевна норма около 350-400 растения/100м2.

Ако при покълване все още има вероятност от слана, покрий кълновете с повече почва.

Когато кълновете достигнат 20см, ги загърли с почва около корените, като кълнът остане свободен да се развива.

Подхрани картофите с листен тор ЛАКТОФОЛ КАЛИЙ-КАЛЦИЙ на 3 етапа:

• По време на вегетация;
• По време на цъфтеж;
• След цъфтеж.

0