* Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

* Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Как се засажда роза?

 Всеки градинар, независимо колко опитен, може да отглежда рози успешно, стига да не му липсва желание. По-лесно е отколкото си мислиш. Стига да засадиш растението на терен с добър дренаж, добре огряван от слънчева светлина, да наторяваш редовно, да поливаш равномерно и да подрязваш всяка пролет, едва ли може да сбъркаш.

 Класовете рози са многобройни и варират от микро-миниатюри до грандифлори, както и от почвопокривни до катерещи. Някои класове се разделят на групи със стотици разновидности. За да не се получи пренатруфено, не избирай прекалено много сортове, които да засадиш в градина. Може да е изкушаващо да екпериментираш с по-голям асортимент, но по-добре се придържай към няколко и то добре подбрани сорта. Така ще постигнеш по-голяма хармония в градината.

Кога се засаждат рози?

 Най-благоприятното време за засаждане на рози е през есента (най-малко шест седмици преди първа слана) или през пролетта (по-ранната пролет – след последната слана).

Засаждането достатъчно рано през есента дава на корените необходимото време, за да се установят, преди растенията да спрат растежа си през зимата. Розите с голи корени обикновено се предлагат само в началото на пролетта и трябва да бъдат засадени скоро след като ги донесеш у дома. Розите, закупени в контейнери, ти дават повече гъвкавост във времето за засаждане.

При есенно засаждане, розите започват да се развиват напролет. В този случай розата трябва да се зазими непосредствено след засаждането, а порасналите през лятото клонки се засипват с рохка почва, вместо да се се изрязват. С настъпването на пролетта клонките се изрязват до два или три сантиметра, а почвата се изравнява с нивото на терена.

Пролетното садене започва около април (може и още през март, ако времето е благоприятно). По-добре е да не се чака до май месец, защото това може да попречи на правилното развитие на цветето. Засаждането през този период на годината се извършва с растения, които са вече вкоренени. В този случай, корените внимателно се изваждат от контейнера, в който са пуснали корени и се поставят в земята, заедно с почвения субстрат от контейнера. Внимавай да не нарушиш кореновата система, която вече се е формирала.

Какви начини има?

Декоративните рози са високоприспособими, затова и могат да растат в повечето почвени типове.

  • • За по-добро садене, корените на розата е добре да са дълги не повече от до 18-20см.
  • • Ямката за садене да е не по-дълбока от 30см. Трябва да е достатъчно дълбока и достатъчно широка, за да побере корените на растението.
  • • Смеси почвата с торф. Нека да е специално за цъфтящи растения или директно – за рози. Може да използваш градински компост, торфен мъх или друга органична материя с почвата, която е отстранена от дупката за засаждане. Използвай малко от тази смес на дъното на дупката за засаждане и постави розовия храст в дупката.
  • • Когато садиш, гледай да е до нивото на терена (короната на растението трябва да е на нивото на земята при мек климат и малко под нивото на земята при студен климат). Внимавай да не се наруши кореновата система.
  • • Напълни дупката частично с почвената смес и добави бавно освобождаващ се тор. Полей обилно и след това запълни дупката с останалата почва. Полей отново, след това насипи рохкава почва около бастуните, за да предпазиш розата, докато се приспособи към новата си локация. Ако засаждаш няколко розови храста заедно, раздалечи ги достатъчно един от друг, за да позволиш достатъчно място за отглеждане, докато узреят.

Още интересни методи за засаждане

 1. Засаждане на рози от пръчка (от резник) под буркан също е доста удобен и бърз метод за садене. По този начин се постига качествено вкореняване на резниците. Отново – забиваш пръчката (резника) почвата и отгоре поставяш прозрачен буркан. Полей обилно, стреми се почвата да е богато овлажнена за по-добри резултати.

 2. Друг трик, който може да приложиш е засаждане в картоф. При този вариант първо е добре да поставиш пръст с дебелина 5см в саксията. След това може да поставиш картофите с розата и да допълниш с пръст. За да постигнеш добър парников ефект, постави пластмасова бутилка с изрязано дъно над розата – върху стъблото. Полей около бутилката. Можеш да приложиш този метод на засаждане с всеки сорт роза.

Как се подрязват рози?

 Подрязвай уверено – като професионалист, тъй като е почти невъзможно да убиеш розов храст чрез прекомерна резитба. Следвай няколко прости правила и резултатите ще изглеждат по-професионални и ще доведат до по-качествен растеж. Много от новите сортове рози не изискват подрязване (ако въобще изискват).

 Достатъчно е да се сдобиеш, ако все още нямаш, с един добър чифт ножици и ръкавици за подрязване на рози. Това ще направи работата ти още по-лесна. Основната резитба се извършва в началото на пролетта.

 Започни с премахване на всички мъртви или повредени пръчки (тези, които са станали кафяви). За такива, които се нуждаят от силна резитба, намали една трета до половината от порасналия храст от предходната година, докато останат здрави, бели центрове вътре в бастуна

 Може леко да подрязваш розите през целия сезон, за да ги поддържаш в добра форма. Някои сортове повторно цъфтящи рози ще изискват премахване на цвета – това ще насърчи повторното цъфтене през целия сезон. Отрежете увяхналите цветове обратно до първото петлистно стъбло.

 Ако твоя розов храст е „самопочистващ се“ (което означава, че не развива шипки), не е необходимо да премахваш мъртвите цветове. Те ще опадат сами и така растението автоматично ще продължи да произвежда цветя.

0