Количка

Как да отгледаме разсад?

Когато семената покълнат и започнат да растат, отстрани по-слабото растение от всяко гнездо, за да осигуриш достатъчно място и хранителни вещества на по-силното да расте. Ако помещението ти е студено, може да пресъздадеш парникова среда, като завиеш разсада с домакинско стреч фолио, докато покълне. Направи няколко малки дупки на фолиото, за да минава въздух и не стягай фолиото прекомерно върху формата. 

Когато семената покълнат и достигнат трети, четвърти лист отвивай разсада през топлата част от деня, а вечер го покривай леко с фолиото. Това се нарича климатизиране и продължава няколко дни докато младите растения се калят и са готови да растат без допълнителната топлина на парниковия ефект.

Ако имаш зимна градина или парник, може и да не завиваш разсада. Старай се, във всеки случай, да поддържаш постоянна температура, без резки застудявания, за да не замръзнат семената и без прекомерни затопляния, за да не израстат твърде бързо – високи и слаби.

Поливай редовно, но не наводнявай. Не използвай силна струя, за да не отмиеш семената и да не нараниш младите растения. Ако ползваш една разсадна форма, за да направиш разсад от повече видове семена, надпиши гнездата, защото бързо се забравя какво и къде е заложено. Може да използваш специални табелки за маркировка или да отрежеш част от пакетчето семена, на което е видно какво е растението. Всички пакетчета от серията Лактофол ботаника имат предвидена част на гърба си за маркиране на разсад. Отрежи я и обозначи с нея разсада си.

Разсадът ще бъде готов за пресаждане след около 30-40 дни, в зависимост от семената, които посееш. Младите растения могат да се присадят навън след края на пролетните слани, което средно за България е около средата, до края, на месец април. Следи прогнозата и проверявай обичайния край на пролетните слани във твоя регион. Дотогава, гледай растенията в контролирана среда – на остъклен балкон, зимна градина или друго светло помещение с плюсови температури.

0