Количка

Декоративна градина в 4 стъпки

Декоративна градина 

1. Проучване

Преди да започнеш с планирането на градината се запознай с климатичните условия,  характеристиките на почвата, релефа на терена.

Климат

Изборът на растения съобрази с климата в твоя регион. Например, климатичните условия в морските райони са различни от тези във вътрешността на страната. Силата и посоката на преобладаващите в района ветрове могат да те ограничат в избора на растителност – в този случай защити растенията чрез жив плет, който ще спира вятъра и любопитните погледи.
Не забравяй, че всяка част от градината има собствен микроклимат – някои зони ще бъдат винаги в сянка, докато други части ще бъдат изложени целодневно на слънчева топлина

Почва

Определи типа на почвата -  киселинна или алкална, пясъчна или глинеста. Възможно е да промениш нивото на рН като добавиш вар, за да се възстанови баланса на киселинната почва, и желязо или алуминиев сулфат, когато почвата е твърде алкална.

2. План

Проектиране на градина

При проектирането на градината е важно да помислиш за баланса, за да не се получат прекалено претрупани или празни места. Не забравяй за пропорциите - добавянето на голямо дърво в малка градина ще погълне пространство, докато по-големите градини се нуждаят от нещо внушително, за да не се изгубят в пейзажа. В случай, че дървото е по-голямо, помисли дали ще бъде разположено централно, в близост до застроените площи или дори до външната ограда.
С помощта на подходящи инструменти, може да създадеш и красиви зелени фигури на животни, каруци и други модерни градински аранжировки. Не забравяй да използваш декоративни камъни, фонтани и красиви градински мебели, с помощта на които може да създадеш красиви детайли – като бордюри, а също така и да оформиш уютни кътове за отдих.

Избери цветова палитра

Цветовете в твоята градина могат да бъдат акцент, да се допълват, да създават настроение. 

3. Изграждане

Почисти терена от стари дървета, храсти и камъни.  Декоративните растения се засаждат  рано  през пролетта или през есента, но при засаждане на растения, отгледани в контейнери, това може да стане и през лятото.
След като засадиш растенията, можеш да изградиш поливна система. Разпръсквачите се разполагат на нивото на терена и се съобразяват с растенията, за да се осигури равномерно поливно покритие на тревните площи.
Последният етап при озеленяването на градината е затревяването.  Подходящо време за затревяване е от март до ноември, включително.  През есента поникването на тревата става за по – дълго време, но е по-сигурно.

4. Поддръжка

Поддръжка на градина

Торене

Най-добре е да ториш с богати и разнообразни на хранителни вещества бавно разграждащи се торове, а в края на март и през октомври – ноември и с комплексен тор. През активния период на вегетация подхрани растенията с азотни торове / амониева силитра /. За да стимулираш цъфтежа обогати с калиеви и богати на микроелементи торове.

Поливане

Най-добрият начин на поливане е чрез капково напояване нощем.

Резитба

  • Санитарна - спомага за здравословното състояние на дърветата и храстите.
  • Оформяща – добре е да направиш поне няколко формиращи резитби за година, за да имаш гладки и плътни повърхности. Това е особено важно за живите плетове и топиарните форми (дървета или храсти, подрязани в определена форма).

Мулчиране

Мулчирането ще осигури на растенията запазване на влагата и потискане на плевелите. Мулчираните градини не се прекопават, а само се плевят.

Зазимяване и подготовка за активния сезон

В края на ноември превържи короните, за да избегнеш счупвания на клони и повреди от тежките снегове (туя, кипарис, юка и др.).  Деликатните дървета и храсти (албиция,  магнолия, рододендрони, азалия) завий, за да не измръзнат.

0