Количка

БИО градинарство

Създаването и поддържането на органична зеленчукова градина изисква спазването на определени правила, но най-важното е да оставите природата да си свърши работата!

Условия за създаване на био зеленчукова градина:

Изложение на градината - изберете слънчево място, защитено от северната страна.

 Изложение на градината

Качество на почвата - изберете неутрална почва, която е по-благоприятна за повечето култури. Нивото на рН трябва да се балансира според естеството на почвата (киселинна или алкална).

Наторяване на почвата

Наторяване на почвата - в биологичното земеделие вложенията на торове се осигуряват единствено от органични вещества, основно компост, произвеждан на място. Могат да се добавят и някои естествени минерални торове - скален фосфат, вулканичен скален прах, доломит и др.

Климат - изберете местни сортове, които най-добре отговарят на почвените и климатични условия във вашия регион.

Основни правила за създаване на био зеленчукова градина

  1. 1. Не използвайте синтетични пестициди (фунгициди, хербициди и инсектициди) или други замърсяващи химикали. Доверете се на природата, разчитайте на превенцията и прилагайте обикновени и естествени методи.
  2. 2. Съюзете се с естествените хищници – кокошката, таралежът, калинките се хранят с паразитни насекоми и предпазват растенията от тях. Таралежът например ще ви отърве от голям брой охлюви. Поставете къщички за птици, засадете ароматни и цъфтящи растения – те ще привлекат пчелите, които ще осигурят опрашване на засадените култури.
  3. 3. Мулчирайте – така ще намалите изпарението на вода, ще предотвратите поникването на плевели и ще предпазите ефикасно почвата от охлаждане през нощта.

 Мулчиране

  1. 4. Направете компост. Добрият компост е обогатен с различни приноси - отпадъци от градината (окосена трева, сухи листа, изсъхнали цветя и т.н.), кухненски отпадъци (развалени плодове и зеленчуци, обелки, животински остатъци, утайка от кафе и др.) и домакински отпадъци (пепел, картонени опаковки, хартиени салфетки). Оставете около 6 месеца, за да получите добре разложен компост.

Организация и естествена защита в органичната зеленчукова градина

Добри комбинации от растения. Някои растения стимулират взаимно растежа си. Други комбинации отблъскват взаимно неприятелите си.  

  • Тагетис – засаден в междуредията на картофите или патладжана, прогонва колорадския бръмбар.
  • Босилек – предпазва краставиците от мана.

Босилек

  • Чубрица – предпазва фасула от листни въшки.
  • Хрян – предпазва краставиците от неприятели като гъсеници, листни въшки и мишки.
  • Тикви цигулки – прогонват колорадския бръмбар по картофите.

Някои комбинации от зеленчуци са ефикасни против определени болести и неприятели:

  • Целина със зеле – подправката се спасява от ръждата, а зелето не хваща гъсеници на бялата пеперуда.
  • Лук и моркови – взаимно се пазят от морковена  и лукова муха. В комбинация с чесън, лукът предпазва ягодите от голи охлюви, мишки и гъби

Зеленчуци от градината

  • Зелена салата и репички – зеленият зеленчук ги предпазва от зелева бълха. Салатата спира нападението на земни бълхи над ряпата и зелето.
  • Моркови и праз или лук – комбинацията помага да се пазят взаимно: лукът - от муха и морковите - от молци.  

Ежегодна ротация на културите 

Тя позволява редуване на растителни култури с различни хранителни нужди. Редуването на културите намалява разпространението на болести и плевели.

Борба с болести

Използвайте тор от коприва като ефикасна алтернатива на третирането с химични препарати.

Торът от коприва има многобройни предимства за растенията и градината:

Тор от коприва

  • Укрепва растенията и стимулира растежа им.
  • Богат е на азот и калий.
  • Действа ефикасно срещу насекоми и акари.
  • Може да се ползва за поливане на корените и за напръскване на листата на растенията.

Как да приготвим тор от коприва?

Приготвянето на тор от коприва става много лесно. Съберете копривата преди цъфтежа ѝ, най-добре през април. За да приготвите тора, ще ви трябват 10л дъждовна вода за всеки килограм коприва. Нарежете копривата наситно и я залейте с дъждовна вода. Използвайте неметален съд, тъй като копривата реагира с метала. Оставете сместа да ферментира на топло място (20-25°) и бъркайте поне веднъж на ден. Торът е готов след 1-2 седмици, когато сместа потъмнее и престане да се пени.

Торът от коприва се използва по три начина:

  • Като инсектицид и акарицид за превенция и лечение на болести по растенията – използвайте разреден тор в съотношение 1л екстракт към 10л вода за пръскане на листата.
  • Торът от коприва подхранва и укрепва растенията, стимулира растежа им и подсилва тяхната устойчивост на болести. За подхранване на корените на растенията използвайте по-концентриран тор, разреден в съотношение 2 части тор / 10 части дъждовна вода. Поливайте с лейка в основата на растението на всеки 3 седмици. Това третиране е особено подходящо през пролетта, в периода на вегетация на растенията. Така използван, торът от коприва служи и за унищожаване на някои паразити в почвата.
  • Като активатор за компост торът от коприва се използва концентриран, като се разпръсква върху компоста. Този метод е особено подходящ, когато нямате вещества, богати на азот (сухи листа и клони).
0
Facebook linkYouTube linkLinkedIn link
Service
Услуги
Useful
Помощ
Help
Полезно
MrBricolage
MR.BRICOLAGE
Плати с:
Visa CardMasterCard CardMaestro CardAmerican Express Card
2000-2023 @Mr.Bricolage - България
Карта на сайта Сайт от: Studio X