Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Разсад за зеленчуци

С наближаването на лятото е време семената на летните зеленчуци да бъдат засяти. През оставащите два пролетни месеца семената ще покълнат и растенията ще станат достатъчно здрави, за да може да ги засадиш на мястото на ранните зеленчуци.

Също така, на този етап, би трябвало вече да очакваш първата си реколта от марули, репички, рукола, валериана, моркови и спанак. Ако скоро си засял люти чушки, тиквички, грах и кейл – най-вероятно и те вече са поникнали.

По-долу, разбери как да направиш разсад за летни зеленчуци.

Разсад за летни зеленчуци

  1. Организирай отделните саксии и ги напълни с фина почва за разсад. Може да приложиш и един много ефикасен трик: Полей предварително, за да се овлажни почвата и да избегнеш поливането веднага след засяване на семената. По този начин водният поток няма да ги зарови много дълбоко и така да затрудни поникването им.
  2. В саксията направи 2 дупки по диагонал и сложи по 1-2 семки от чери домати във всяка. Щом поникнат, махни по-слабите и остави 1-2 растения в саксията, които да се развиват свободно. По същия начин се засяват краставици и тикви.
  3. Покрий саксиите, за да запазиш влагата и топлината, и доматките да поникнат по-бързо. Следи дали е настъпило време за поливане, като махаш фолиото от време на време. Така ще може да влиза и чист въздух. Докато семената поникнат и разсадът израсне с 3-4 листа, поливай само с пулверизатор, за да не повредиш нежните стебла.
  4. От време на време, ако се налага, разменяй местата на саксиите, за да могат по-лесно да получават необходимото количество светлина. Трябва да се развият здрави и силни растения.
Епизод 5
Епизод 5
Епизод 5

Забележка: Фасулът и грахът, например, имат твърди семена и е добре да ги накиснеш във вода за една нощ, за да ускориш поникването им. Веднага щом покълнат и започнат да се развиват, постави подпора във всяка саксия, за да не се повредят корените им, докато растат. Те са увивни растения и щом пораснат, може да ги засадиш така, че да пазят сянка на останалите растения.

Важно: Климатът в България е такъв, че през пролетта разсадът се прави и отглежда на закрито. Когато температурите се задържат над 15 градуса, може да изнесеш растенията навън. Дотогава най-добре ги дръж на перваза на прозореца.

Как да поддържаш хармония между растенията

Важно е да групираш по саксии летните растения така, че да не си пречат по между си и дори да си помагат.

Например:

  • Отглеждай босилек и чери домати в една саксия. И двете растения обичат слънчевите лъчи и колкото повече слънце получават, толкова по-ароматна и вкусна реколта дават.
  • Лютите чушлета и тиквичките обичат да им се пазят сянка и завет, затова би било подходящо да ги отглеждаш в близост до увивните грах и фасул, които ще ги спасят от жарките слънчеви лъчи. Също така, корените на граха и фасула имат свойството да задържат полезни хранителни вещества в почвата, което е голям бонус за растежа на тиквичките и чушките.
  • Може да засадиш латинки и невени около всички саксии. Заради химическите съставки, които съдържат, те привличат вредителите и пазят твоята реколта.
0