Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Фрезоване на гипсокартон

Гипсокартонът е мярката за гъвкавост в строителството и нови размери в участъка на вътрешните работи. Той е един от най-използваните строителни материали и взаимосвързаната системна технология може да бъде приложена във всяка зона на сградата. Заради широкият избор от приложения, които предлага, материалът е силно разпространен и остава ефикасно решение, за подравняване на тавани, стени и изграждане на преградни такива.

8836640473118.jpg

Какво представлява фрезоването?

 Методът фрезоване на гипсокартон позволява да променяш текстурата на листа и така да му придадеш различна форма. Този вид обработка позволява създаване на различни фигурни дизайни, без необходимост от употреба на рамки.

Чрез фрезовка, гипсокартонът променя своята форма, огъвайки се под даден ъгъл, без каквито и да е било ограничения за размера и формата на целевата форма.

Защо се фрезова гипсокартонът?

 Фрезоването дава възможност за приложение на разнообразие от релефни изображения върху повърхност.

Техниката не е трудна за научаване, а също така е и доста икономична не само по отношение на финансови ресурси, но и на време за изработка.

Може ли да го направим сами, или трябва да се обърнем към майстор?

Отговорът е да – стига да разполагаш с необходимото оборудване или да имаш желанието да закупиш такъв комплект. Процесът ще замърси въздуха с гипсов прах, затова трябва и да бъдеш добре екипиран за целта.

И все пак, не е необходимо да купуваш много скъпи инструменти, особено ако работата е свързана с по-малки обеми материал за обработка и целта е лична употреба.

Разбира се, може да се наеме майстор, но в случай, че решиш да се сдобиеш с оборудване: захранващото устройство е добре да не надвишава 1500 вата. Добре е да има и допълнително устройство за почистване, за да не се запълни пространството наоколо с мазилка.

Как да изберем подходящо оборудване?

В зависимост от типа работа, избери подходяща фреза. Те биват два вида:

• Дискова фреза – наименованието произлиза от самото наличие на диск. Подходящ е за обработка с по-прост дизайн или ако ще режеш само в права линия. Тези фрези работят по-бързо.

• Оберфреза – основно средство за фрезоване. Позволява изрязване на сложни структури и отвори от различни форми, например – заоблени. Добавена стойност – с този модел можеш да обработваш и ръба на листа.

♦ Режещите остриета към фрезите също биват няколко вида:

♦ режещи резачки с V-образна форма;

♦ заваръчни мелници с U-образна фреза;

♦ прави фрезови резачки;

♦ Т-образна форма;

♦ ръб резачки.

Самият процес на фрезоване е разделен на три условни етапа. Ето как се извършва формирането на прави ъгли върху лист от гипсокартон с V-образна машина:

 1. Маркиране – отбелязва се по линиите на сгъване. Добре е броят на разфасовките да се изчисли точно. Не забравяй да фиксираш листа добре в маркираната точка, така че и останалите маркиращи линии да са откроени. Една грешка може да провали всичко.

 2. Обучение – етапът на създаване на различни шаблони и измервания, с цел получаване на гладки линии на сгъване. За създаването може да ползваш скрап материали – метал или шперплат. Закрепи шаблоните директно върху гипсокартона с помощта на винтове (самозатягащи се). По този начин маршрутизаторът ще реже равномерно.

 3. Фрезоване – ако си се справил благополучно с предишните две стъпки, тази част трябва да е доста по-лека и бърза за изпълнение.

Запомни: за да бъде разрезът чист и равен, режи по една и съща линия в противоположна посока; ако фрезоваш от двете страни, обърни леко листа, за да не го повредиш; не пропускай да провериш дали завоите са гладки.

0