Какво представлява фрезоването?
Методът фрезоване на гипсокартон позволява да променяш текстурата на листа и така да му придадеш различна форма. Този вид обработка позволява създаване на различни фигурни дизайни, без необходимост от употреба на рамки.
Чрез фрезовка, гипсокартонът променя своята форма, огъвайки се под даден ъгъл, без каквито и да е било ограничения за размера и формата на целевата форма.
Защо се фрезова гипсокартонът?
Фрезоването дава възможност за приложение на разнообразие от релефни изображения върху повърхност.
Техниката не е трудна за научаване, а също така е и доста икономична не само по отношение на финансови ресурси, но и на време за изработка.
Може ли да го направим сами, или трябва да се обърнем към майстор?
Отговорът е да – стига да разполагаш с необходимото оборудване или да имаш желанието да закупиш такъв комплект. Процесът ще замърси въздуха с гипсов прах, затова трябва и да бъдеш добре екипиран за целта.
И все пак, не е необходимо да купуваш много скъпи инструменти, особено ако работата е свързана с по-малки обеми материал за обработка и целта е лична употреба.
Разбира се, може да се наеме майстор, но в случай, че решиш да се сдобиеш с оборудване: захранващото устройство е добре да не надвишава 1500 вата. Добре е да има и допълнително устройство за почистване, за да не се запълни пространството наоколо с мазилка.
Как да изберем подходящо оборудване?
В зависимост от типа работа, избери подходяща фреза. Те биват два вида:
• Дискова фреза – наименованието произлиза от самото наличие на диск. Подходящ е за обработка с по-прост дизайн или ако ще режеш само в права линия. Тези фрези работят по-бързо.
• Оберфреза – основно средство за фрезоване. Позволява изрязване на сложни структури и отвори от различни форми, например – заоблени. Добавена стойност – с този модел можеш да обработваш и ръба на листа.