Количка

Производство на домашна бира

Основните суровини  за производство на  всички типове  домашна (craft )  и промишлена бира са вода, малц, хмел и дрожди (бирена мая). Малцът придава вкуса и плътността на бирената мъст, хмелът добавя специфичния аромат и горчивината, а дрождите произвеждат алкохол, хранейки се от извлечените от малца захари. ​​​​​​​

Основни суровини в пивоварството

Вода

Над 90 % от състава на готовото пиво е вода. Водата предопределя до голяма степен  вкусовите качества и цялостната крайна  визуална характеристика на всяка бира. Светлите бири се получават  от мека и нискоминерализирана вода, докато тъмните типове пиво се произвеждат от по-твърда вода. Любопитен исторически факт е, че светлите (лагерни) бири  дължат своята широка популярност от град Пилзен – Чехия, където местната вода е изключително мека и с лимитирано съдържание на минерали. Скоро всички големи индустриални  пивоварни в Европа започват да търсят вода със сходен профил и съдържание, за да се доближат до водата в Пилзен. Водата около Мюнхен също е мека и с ниско съдържание на минерали и това е една от основните причини чехи и германци да спорят кой е дал началото на масовите светли бири.

Малц

Това е основната суровина в пивоварството. Той осигурява наличието на ферментируемите и неферментируемите захари, както и минералите и  основния цвят на  бъдещата бира. Малцът в същината си е зърно, което е претърпяло известни биохимични промени - овлажняване, покълване, премахване на коренчетата и др. За добиването на малц се използват ечемик, пшеница, ръж, овес и т.н. Най-масовият и познат материал за добиване на малц е пивоварният ечемик, който е 2-редов, по което се отличава от фуражния ечемик, който е 6-редов.

Хмел

Хмелът е „тайната подправка“ на пивоварите – той не е водеща суровина, а съставката, с която бирата се ароматизира, добива специфичната си горчивина  и се стабилизира. В  пивоварството се използват цветовете на женските растения (шишарките), които съдържат в себе си определен процент горчиви смоли и ред етерични масла, придаващи на бирената мъст характерния аромат и горчивина.

Дрожди (бирена мая)

Пивоварните дрожди са микроорганизми, които преобразуват захарите в алкохол и въглероден диоксид. При протичането на този процес се отделя и топлина. Дрождите са 2 основни типа - дрожди с горна ферментация (ейлови) и дрожди с долна ферментация (лагерни). Разликата между тях е в способността им  да създават колонии в процеса на ферментация - лагерните дръжди потъват на дъното, а ейловите изплуват на повърхността, образувайки плътен слой пяна. Двата вида дрожди се различават и по оптималната температура на ферментация. Лагерните ферментират при ниски температури от около 10°С, а ейловите – при температура от 20°С.  Пивоварните дрожди са от същото семейство, от което са и винените –Saccharomyces cerevisiae . Първите познати  пивоварни дрожди са тези с горна ферментация, които са разпространени навсякъде във въздуха, зърното, плодовете. През различните епохи и векове всяка пивоварна, от най-малката до най-голямата, е селектирала свои собствени щамове, които са определяли вкуса, аромата и външния вид на произвежданата от тях бира.

 

 

 

0