Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Количка

Безплатна доставка на всички онлайн поръчки над 300 лв.

Доматите: как да ги отглеждаме?

Вече си ги засадил. А сега – как се отглеждат Solanum Lycopersicum? Да, това донякъде варварско название е латинското наименование на домата. Хайде, нека да ти покажем как се отглеждат те.

Колтучене

Много видове домати чери нямат нужда от колтучене. Ако зеленчуковата ти градина е голяма, можеш дори да си спестиш поставянето на колче на стъблото. Просто им направи легло от слама направо на земята и те ще се чувстват чудесно.
Традиционното колтучене на останалите сортове представлява премахване на страничните разклонения. Доматът има стъбло и листо. Страничното разклонение е малкият филиз, който се заражда между стъблото и листото. Тази операция трябва да се извърши възможно най-чисто, за да се избегнат рани, които благоприятстват развитието на болести.
Все пак можеш да оставиш едно или две странични разклонения да се развият на корените, които имат малко цветове. Колчето дава възможност да привържеш централното стъбло на домата. Връзките от канап или естествена рафия трябва да са достатъчно здрави, за да поддържат плодовете.

Връзване

За предпочитане е връзването да се направи под букета от цветовете, за да поддържа по-добре тежестта на бъдещите домати. Връзката не трябва да притиска растението с опасност да го пререже. Остави разстояние от 1 до 2 см между колчето и стъблото. Тази операция, както и колтученето, трябва да се провежда редовно за всеки корен домати.
Зрелостта на домата се познава обикновено по равномерния червен цвят. За да улесниш узряването на доматите, ако са твърде скрити от слънцето, махни листата, които ги закриват.
За да подпомогнеш опрашването, посади наблизо няколко медоносни цветя: земните пчели ентусиазирано ще идват да събират мед от тях, а пътем и от плодоносните цветове на твоите домати.
Друго малко цвете, което е полезно за зеленчуковата градина и особено за доматите: тагетесът. Това малко цвете с жълто-оранжев топчест цвят, с доста силна миризма. Тази миризма отблъсква хищните насекоми.

Заболявания и превенция

Най-честите заболявания по доматените растения са гъбичните. Листната плесен покрива листата с бял мъх, със сигурност си я виждал. Това пречи на фотосинтезата и съответно растението отслабва. Маната по доматите се разпознава по черните петна по плодовете. Наистина обърни внимание на тази честа болест, която може да унищожи напълно растенията ти.

•    За превенция трябва да се прави пръскане с бордолезов разтвор с пулверизатор на всеки 15 дни.

•    За лечение, ако болестта се е проявила, се пръска до появата на зелените плодове. Спазвай дозировките и указанията за употреба. Спри да пръскаш, когато доматите започнат да зреят. Медта, съдържаща се в разтвора, е силно токсична. Прочети внимателно указанията за употреба и ползвай ръкавици. Също така, ако пръскаш, предпочитай да го правиш в края на деня. Увери се, че дребните насекоми са напуснали вече градината и преди всичко, недей да пръскаш, ако духа вятър.

0